Nyheter från föreningen
Kom på matcher imorgon lördag 11/10🏐
10 okt
Vill du bli volleybolldomare?
10 okt
Grattis ”Frasse” till U17 bruttotrupp!
20 sep
Välkommen till Damer C – Div 3
Vi är ett stabilt och samspelt lag i Division 3 2025/26 🏐❤️🖤
Damer C är ett erfaret och engagerat seniorlag som komma spela i Division 3 under säsongen 2025/26. Laget består av spelare med god volleyboll bakgrund och ett gemensamt driv att fortsätta utvecklas, både individuellt och som lag.
Vi tränar med fokus på teknik, spelförståelse och lagspel – och tar med oss den energin in i seriespelet. I Damer C kombineras seriositet med spelglädje och en stark sammanhållning, vilket gör laget till en trygg och ambitiös plattform för spelare som vill hålla en hög nivå.
Träningstider:
📅 Måndagar: Styrka Eleiko 17:00-18:30
📅 Tisdagar: Sturehallen kl. 18:30-20:00
📅 Torsdagar: Arenan B-hallen kl. 18:30-20:00
Vi tränar tre gånger i veckan och ser fram emot en spännande säsong med många matcher.
Våra huvudtränare: 👥 Josefina och Emma
Josefina & Emma är våra engagerade huvudtränare som ser fram emot att utveckla era färdigheter och skapa en positiv och lärorik miljö för alla spelare.
❤️🖤Vi är en ideell förening – alla behövs
HH Volley drivs av ideellt engagemang. Som förälder förväntas du hjälpa till vid några tillfällen per termin, exempelvis med kiosk, entré eller andra uppgifter i samband med tävlingar och matcher.
Om alla hjälps åt handlar det om cirka 2 tillfällen per termin.
Vill du börja spela? Intresset för volleyboll är stort just nu, och vi har kö till alla våra grupper. För att börja spela behöver du skicka in en ansökan via vår hemsida. Det gäller även kompisar – det går inte att “följa med” till en träning utan att stå i kö.
Vi ser fram emot en rolig och lärorik säsong tillsammans!
Välkommen till HH Volley! 🏐❤️🖤
Välkommen till Damer C
Välkomna till Damer C säsongen 2024/2025
Damer C fortsätter segertåget!
23 nov, 21:48 0 kommentarer
Match 1 – mot Falkenberg
Vi hade ännu inte ställts mot Falkenberg denna säsong och inledningsvis tog det lite tid för oss att hitta in i vårt eget spel. Falkenberg pressade hårt med sina servar, men vi jobbade oss successivt in i rytmen, tog över mer och mer och efter tre set stod vi som rättmätiga vinnare.
Elin Lager, gjorde ett strålande avsked innan hon nu tar klivet upp till Division 1 och Damer B. Helt välförtjänt utsågs hon också till matchens bästa spelare.
Efter matchen åkte Elin direkt vidare till Halmstad för spel med Damer B. Där vann laget efter en tuff femsetare mot Svedala och vem tror ni blev matchens bästa spelare?
Jo, Elin Lager igen!
Stort lycka till, Elin – vi är så stolta över dig!
Match 2 – mot Westan B
Till den andra matchen klev vi in med ännu mer energi. Vi hade en kort paus där vi kunde fylla på med energi, Här tog vi för oss från start till mål, visade skärpa i både anfall och försvar och tog hem segern i tre raka set.
Malvina Pettersson-David utsågs till matchens bästa spelare, en mycket välförtjänt utmärkelse efter en fin insats.
Vi är nu fortsatt helt outstoppliga. Serien leds med full pott och ännu inga förlorade set. En stor eloge till hela laget, ni gör ett fantastiskt jobb och visar gång på gång hur starka vi är tillsammans.
//Coach Josefina
Damer C – Obesegrade och Ostoppliga i Veddige!
15 nov, 16:34 1 kommentar
Idag åkte Damer C till Veddige för två matcher med sex spelare borta och till och med tränare Josefina ombytt och redo ifall det skulle behövas. Men som man brukar säga: ”Har man paraplyet med sig så regnar det inte.” Och det gjorde det inte heller idag varken på planen eller ute👌🏻.
Vilmas fot höll hela vägen, vilket gav extra trygghet i laget.
⭐ Dagens stjärna
Astrid stod för en enastående insats som libero. Med ett otroligt fokus och imponerande stabilitet levererade hon boll efter boll.
Match 1 – Veddige
Vi mötte Veddige i första matchen och kom inte riktigt upp i den nivå vi vet att vi kan spela på. Men laget jobbade sig metodiskt igenom matchen och visade karaktär.
Resultat: 3–0 till oss.
Match 2 – Hestra
I andra matchen mot Hestra var energin betydligt bättre. Vi hittade vårt spel, tryckte på och höll en hög nivå från start till slut.
Resultat: ännu en stabil 3–0-seger.
Summering
Trots tuffa förutsättningar visar laget återigen sin styrka och lagmoral. Vi är nu fortsatt obesegrade i serien utan att ha förlorat ett enda set!
En riktigt stark dag för Damer C!
//Coach Josefina
Dubbelvinst och serieledare!
18 okt, 21:07 0 kommentarer
Vilken dag för damer C!!
Två matcher och två stabila segrar, utan att tappa ett enda set!
Laget visar verkligen styrka, fokus och en fantastisk vilja att vinna tillsammans.
Framgången i ett lag handlar inte om enskilda prestationer, utan om hur vi gör detta tillsammans. Alla spelare kliver in med energi, stöttar varandra och visar vad det verkligen innebär att vara en del av ett lag. ❤️🖤
Vi fortsätter segersviten och känslan i truppen är bättre än någonsin. Efter fyra spelade matcher ligger vi etta i tabellen!
Dagens främsta poängplockare blev Elin Lager med 25 poäng och Malvina Petersson med 17 poäng.
Elin Lager blev även utnämnd till bästa spelaren i båda matcherna.
//Coach Josefina
Två raka segrar i seriepremiären!
4 okt, 18:17 1 kommentar
Idag var det seriepremiär!!
Vi spelade borta mot Westan C och Hestra.
Vi höll nere misstagen, plockade poäng och tog hem två klara 3–0-segrar. 💪
Våra vänsterspikrar Malvina 23 poäng och Elin 24 poäng levererade på hög nivå – stabilt, tryggt och med maskinprecision!
Malvina är dessutom vår nya lagkapten – ett självklart val! Hon utstrålar lugn, trygghet och stabilitet, och är en riktig ledare både på och utanför planen. ❤️🖤
Vi fick även till flera centeranfall som passarna och centrarna matchade ihop, något vi övat på i flera veckor och idag satt de verkligen! 🏐🔥
Nellie och Astrid som spelade Liberos var stabila i både servmottagning och försvaret.
Alva var stabil som höger kant. Hon läste spelet bra och la bollar där motståndarna hade svårt att ta.
Överlag en riktigt fin laginsats, där alla bidrog!
Grymma är ni tjejer!!!
//Josefina
Första träningsmatcherna 2025/26
7 sep, 22:09 0 kommentarer
Idag åkte vi till Hestra för att spela säsongens första träningsmatcher med damer C – en mot Hestra och en mot Värnamo. ✨
Vi hade premiär för några av våra nya spelare Maja Åkesson och Elin Lager, Elin som dessutom var lagkapten för dagen och visade vägen genom att driva på laget!
Vi testade flera olika konstellationer och det gav resultat – seger i båda matcherna med 3–0!
En riktigt stark start på säsongen, med teamwork på hög nivå och mycket energi inför det som väntar. 🏐♥️🖤
Kommande aktiviteter
|
Tor 27/11
18:30-20:00 |
Träning Arenan B-hallen
Arenan B-hallen |
|
Mån 1/12
17:00-18:30 |
Styrketräning på Eleiko
Eleiko sport center |
|
Tis 2/12
17:50-20:00 |
Dam C Träning + fys innan
Sturehallen |
|
Tor 4/12
18:30-20:00 |
Träning Arenan B-hallen
Arenan B-hallen |
|
Mån 8/12
17:00-18:30 |
Styrketräning på Eleiko
Eleiko sport center |
|
Tis 9/12
17:50-20:00 |
Dam C Träning + fys innan
Sturehallen |
|
Tor 11/12
19:30-21:00 |
Träning Sturehallen
Sturehallen |
|
Sön 14/12
11:30-13:30 |
Match mot Falkenbergs VBK B
Sturehallen, Halmstad |
|
Sön 14/12
16:30-18:30 |
Match mot Hylte Halmstad VBK D
Sturehallen, Halmstad |
|
Mån 15/12
17:00-18:30 |
Styrketräning på Eleiko
Eleiko sport center |




